Bezdech senny – skutki

Nie leczone bezdechy mogą mieć tragiczne skutki dla zdrowia chorego, a nawet życia.
Następstwem nie leczonej choroby OBS, której bezdechy powodują niedotlenienie całego organizmu, może być m.in. powstanie nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, zwiększenie ryzyka zawału serca i udaru mózgu oraz chorób sercowo-naczyniowych.
Podczas trwania pojedynczego bezdechu dochodzi do szybkiego spadku ilości tlenu i wzrostu poziomu dwutlenku węgla we krwi. Osoba chora zaczyna się dusić. Czasem nasilenie objawów jest tak duże, że chorzy gwałtownie siadają na łóżku z uczuciem dużego lęku i duszności.
Brak tlenu i regularne gwałtowne zatrzymanie i wznowienie oddychania – godzina po godzinie, noc w noc – ogromnie obciążają organizm. Nawet jeśli rano pacjent odczuwa tylko niewielkie zmęczenie, to procesy zachodzące w organizmie są bardzo poważne w skutkach dla jego zdrowia
Nieleczony bezdech może prowadzić także do wypadków samochodowych wynikających ze zmęczenia kierowcy oraz wypadków w pracy.

JESTEŚ KIEROWCĄ? NIE CHCESZ STRACIĆ PRAWA JAZDY? NIE CHCESZ ZASNĄĆ ZA KIEROWNICĄ? PRZEBADAJ SIĘ CZY NIE MASZ OBTURACYJNEGO BEZDECHU SENNEGO

Nieleczony bezdech senny jest bardzo dużym zagrożeniem dla wszystkich jednak dla kierowców zawodowych zwłaszcza ponieważ większość czasu spędzają za kierownicą. Przerwy w oddychaniu w czasie snu powodują ograniczenie dopływu tlenu do krwi, co prowadzi do niedotlenienie całego organizmu i jego narządów przez co komórki mózgu starzeją się szybciej i nie funkcjonują prawidłowo. Osoby z nieleczonym bezdechem sennym bardzo często wstają niewyspane, mają problemy z koncentracją a w ciągu dnia nawet podczas prowadzenia pojazdu zapadają w drzemki. Może skończyć się tragicznie. Prowadzenie pojazdu przez osobę z nieleczonym bezdechem sennym może być tak samo niebezpieczne, jak prowadzenie pojazdu przez osobę pod wpływem alkoholu czy narkotyków (wynik zaburzeń czasu reakcji i koncentracji uwagi) [1]
[1] Journal of Clinical Sleep Medicine, Vol. 11, No. 11, 2015

Zgodnie z  Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 23.12.2015, zmieniającym rozporządzenie w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców, do listy chorób groźnych dla kierowców dopisano obturacyjny bezdech senny.
Jeśli lekarz orzecznik uzna, że jesteś zagrożony obturacyjnym bezdechem sennym może wstrzymać wydanie prawa jazdy i skierować Cię na badania ponieważ zdiagnozowany i nieleczony obturacyjny bezdech senny jest przeciwwskazaniem do prowadzenia pojazdu.
Jednocześnie lekarz może zawiesić wydanie lub przedłużenie prawa jazdy, dopóki nie dostarczysz mu potwierdzenia, że nie masz bezdechu sennego lub cierpisz na jego lekką postać.
Jeśli badania wykażą, że masz umiarkowaną (15-29 epizodów zatrzymania lub spłycenia oddechów na godzinę) lub ciężką (więcej niż 30 epizodów zatrzymania lub spłycenia oddechów na godzinę) postać bezdechu sennego, musisz dostarczyć lekarzowi orzecznikowi opinię lekarza prowadzącego leczenie potwierdzające wdrożenie leczenia. Musisz przestrzegać  zaleceń lekarza oraz prowadzić badania kontrolne a także systematycznie dostarczać potwierdzenie prowadzenia terapii. Wdrożenie leczenia powoduje przedłużenie lub wydanie prawa jazdy oraz powoduje zniesienie symptomów obturacyjnego bezdechu sennego i pozwala normalnie funkcjonować.

“Dlaczego OBS jest niebezpieczny? Obturacyjny bezdech senny (OBS) to bardzo poważna choroba górnych dróg oddechowych, jednak często jest ona lekceważona przez pacjentów...”

“Najczęstszymi objawami, które powinny skłonić pacjentów do wizyty u lekarza jest głośne i nieregularne chrapanie, zakończone przerwą w oddychaniu.”

“Bezdech senny to bardzo groźna choroba dlatego jej leczenie jest konieczne.”

“Aby rozpoznać bezdech senny należy przeprowadzić badanie snu, na podstawie którego lekarz może rozpoznać chorobę OBS.”